הסרט התיעודי על האויב הסמוי
חושף את המבצע הסודי
מאחורי התאבדויות בצבא

בתחילת 2013, הודיע האתר הרשמי של משרד ההגנה של ארה"ב על הסטטיסטיקה המזעזעת, לפיה מספר מקרי ההתאבדות בצבא בשנת 2012 חרג בהרבה מעל מספר ההרוגים בקרב - ממוצע של כמעט אחד ליום. חודש לאחר מכן הופיעה סטטיסטיקה חמורה אפילו יותר מטעם המשרד לענייני חיילים משוחררים: ההתאבדות של חיילים משוחררים עומדת על 22 ביום - כ-8000 בשנה.

הסיטואציה הפכה להיות כל כך נוראה שמזכיר ההגנה של ארה"ב כינה את תופעת ההתאבדות בצבא "מגיפה".

חלק טוענים שהמבול הזה של פגיעה-עצמית נובע ממתח נפשי ממלחמה. אך העובדות חושפות ש-85% מהמתאבדים בצבא לא ראו קרב - ו-52% אף פעם אפילו לא השתתפו בפריסת כוחות.

אז איזה פקטור שלא חושדים בו גורם לאחוזי ההתאבדות בצבא להרקיע שחקים?

לפי הסרט התיעודי החדש האויב הסמוי: חשיפת האינטרס הכמוס של הפסיכיאטריה, כל ההוכחות מצביעות לכיוון אחד: עלייה קיצונית במספר המרשמים של תרופות פסיכיאטריות מאז שנת 2003. תופעות לוואי רפואיות ידועות של תרופות אלה, כמו עליה בתוקפנות ומחשבות אובדניות, משתקפות במגמת עלייה דומה של אלימות בתוך הצבא, התעללות בילדים, פשעי מין וגם פגיעה-עצמית.

משוך בחוטים קצת יותר ותמצא פסיכיאטרים שכל הזמן מרחיבים את ההגדרות למשמעות של להיות "חולה נפש", במיוחד כשמדובר בהפרעת מתח פוסט-טראומתי (PTSD) בקרב חיילים וחיילים משוחררים. ובפסיכיאטריה, אבחון של הפרעות נפשיות כמו PTSD, הפרעות אישיות וחרדה חברתית מלווים כמעט תמיד במרשם של לפחות תרופה פסיכיאטרית אחת.

פסיכיאטרים יודעים שהתרופות שלהם לא מרפאות למעשה שום דבר, אלא רק מכסות על הסימפטומים. הם בהחלט מודעים לתופעות הלוואי הרבות והמסוכנות שלהן, שכוללות התמכרות פוטנציאלית. עם זאת, הם טוענים שהיתרונות שבתרופות עולים על הסיכונים שבתופעות הלוואי שלהן. ובזמן שהבעיה האמיתית של החייל לא מטופלת, הבריאות שלו מתדרדרת.

למרות הסטטיסטיקות החמורות האלו של התאבדות בצבא, יותר ויותר כסף מוענק לפסיכיאטריה: הפנטגון של ארה"ב מוציא כיום 2 מיליארד דולר בשנה רק על בריאות הנפש. תקציב בריאות הנפש של 'המשרד לענייני חיילים משוחררים' (VA) זינק מסכום של פחות מ-3 מיליארד דולר ב-2007 לכמעט 7 מיליארד דולר ב-2014 - כל זה בזמן שהמצב ממשיך להחמיר.

האויב הסמוי חושף את הסיטואציה כולה בצורה חדה, תוך עידוד חיילים וחיילים משוחררים לכך שילמדו מה הן הסכנות האמיתיות של פסיכיאטריה ושל התרופות הפסיכיאטריות. התשובה נמצאת בזכות שלהם להסכמה מודעת מלאה וכנה - וגם להשתמש בזכות שלהם לסרב לקבל את הטיפול. חברינו לשירות צריכים לדעת שישנם פתרונות לא פסיכיאטריים בטוחים ויעילים לזוועות של הלם קרב ושהפתרונות האלו לא יחשפו אותם לטיפולים מסוכנים ורעילים שרק ידרדרו את הבריאות שלהם.

הורדות