הישגים

מביאים את הפסיכיאטריה לצדק יותר מארבעה עשורים

CCHR הייתה בקו החזית של שיקום תחום בריאות הנפש מאז 1969. CCHR תיעדה אלפי מקרים של אנשים שמוכיחים שתרופות פסיכיאטריות, ולעיתים קרובות טיפולים פסיכיאטריים אכזריים, יוצרים אי שפיות וגורמים לאלימות, והוכרה על ידי מגיש הדו"חות של הוועדה לזכויות האדם של האו"ם כאחראית ל-"רפורמות גדולות" רבות שמגנות על אנשים מפני התעללויות פסיכיאטריות.

במשך למעלה מארבעה עשורים, עזרה פעילותה של CCHR להציל את חייהם של מיליונים ומנעה סבל מיותר עבור מיליונים נוספים. הודות לפעילותה של CCHR, מדינות רבות דורשות כעת הסכמה מדעת לטיפול פסיכיאטרי יחד עם הזכות לייצוג משפטי, יעוץ משפטי, הגנה ופיצוי למטופלים. במדינות מסוימות, נאסר השימוש בניתוחי מוח פסיכיאטרים ושימוש בטיפולי הלם חשמלי בקרב ילדים.

עם מאות סניפים ב-34 מדינות, חברי CCHR פעילים בכל העולם בארגון מצעדים, שימועים ציבוריים, תערוכות ופעולות אחרות כדי לעורר מודעות ציבורית על פשעי הפסיכיאטריה.

להלן, אם כן, סיכום קצר של הישגים רבים:

זכויות חוקיות והסכמה מדעת

 • בשנות ה-70 המוקדמות, הודות לחקירות של CCHR אשר חשפו התעללויות פסיכיאטריות נגד מטופלים, החלו חקירות של הממשלה על מתקנים פסיכיאטריים במדינות קליפורניה, אילינוי, הוואי, מישיגן ומיזורי. דבר זה הוביל לפיטורים של מנהלנים ופסיכיאטרים, חקירות פליליות ומשפטים וסגירה של מתקני פסיכיאטריה גדולים כתוצאה מההתעללויות.
 • ב-1976, הודות למאמצי CCHR, החוק הראשון להגנת מטופלים נגד שוק חשמלי בכפייה וניתוחים פסיכיאטריים בכפייה עבר בקליפורניה, חוק שמחייב הסכמה מדעת ואיסור השימוש על ילדים מתחת לגיל 12. חוק זה הפך להיות חוק לדוגמא, שאומץ על ידי מחוקקים ברחבי ארה"ב ומדינות אחרות. בטקסס, פסיכיאטרים צריכים גם להבטיח שדו"חות נתיחה אחרי מוות חייבים להיעשות על כל מקרה מוות שהתרחש בתוך 14 יום אחרי נתינת שוק חשמלי.
 • באיטליה, מולדת השוקים החשמליים, הפרלמנט של מחוז פיאמונט הגיב להוכחות של CCHR בהצבעת פה אחד לאסור את השימוש בשוק חשמלי על ילדים, זקנים וגם נשים הרות.
 • בשנות ה-90, CCHR עזרה לחשוף את העובדה שעד ל-150 מיתות בקשירה קרו כל שנה בארה"ב לבדה, וכמעט 10% מהן היו של ילדים, כמה מהם לא יותר מבני 6. תקנות פדרליות שנתקבלו ב-1999, ואוסרות את השימוש בריסונים פיזיים ומנטליים (סמים משני חשיבה) בכדי לכפות משמעת על מטופלים, דורשות "מערכת דיווח לאומית" וחותכות מימון ממשלתי לכל מוסד שלא מציית להן.
 • בשנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90, CCHR הובילה קמפיין לחשוף ולאסור טיפולים בשינה עמוקה (DST) בבית החולים הפסיכיאטרי הפרטי של צ'לספורד שבסידני, אוסטרליה. ה-"טיפול" כלל את הפיכת המטופל לחסר הכרה למשך 3 שבועות באמצעות שימוש בקוקטייל של סמים פסיכיאטריים ונתינת שוקים חשמליים יומיים, ללא הסכמתו. הטיפול הרג 48 אנשים. CCHR הצליחה להשיג איסור תחת חוק בריאות הנפש ועכשיו זוהי עבירה פלילית שפסיכיאטרים יתנו טיפול כזה. CCHR הצליחה להביא לרמה הגבוהה ביותר של חקירה ממשלתית על התרפיה בשינה עמוקה בתחום בריאות הנפש, חקירה שהובילה לרפורמות משמעותיות.

מגינים על זכויות הילד

 • בעבודתה עם עיתונאים, CCHR עזרה לחקור וכתוצאה מכך לחשוף את העובדה שמספר גבוה של מבצעי ירי בבתי ספר היו תחת ההשפעה של סמים פסיכיאטריים, שתועדו כסמים הגורמים לאלימות, לנטיות אובדניות ולמאניה. דבר זה הוביל לשימועים שבהם המדינה חקרה נושא זה, והעיתונות הארצית דיווחה על הקשר בין מעשי אלימות שמתרחשים ללא סיבה ובין סמים פסיכיאטריים.
 • CCHR גם תיעדה מספר רב של מקרים של הורים שאיימו עליהם או לחצו עליהם לתת לילדיהם סמים פסיכיאטריים בתור תנאי שילדיהם יהיו בבית הספר, כולל הורים שנתבעו על רשלנות רפואית על כך שסירבו לתת לילדם סם שתועד כגורם להתאבדות ואלימות. באמצעות עבודה עם הורים, רופאים ומספר רב של יועצים לזכויות אדם, נושא זה נחשף במדיה הארצית, הובא בפני הסנט ומחוקקים פדרליים והסתיים בחקיקת חוק ב-2004 שאוסר לכפות על הורים לתת לילדיהם סמים פסיכיאטריים.
 • הוועדה של האו"ם לזכויות הילד הגיבה לדו"חות של CCHR מפינלנד, אוסטרליה ודנמרק, בהביעה דאגה שADHD- וADD- "מאובחנים שלא כהלכה ולכן ניתנים מרשמים לתרופות פסיכיאטריות ממריצות בצורה מוגזמת, למרות עדויות שמצטברות על התוצאות המזיקות של תרופות אלה". הוועדה המליצה על "צורות ניהול וטיפול אחרות ככל האפשר לטפל בהפרעות ההתנהגות האלה".
 • ב-1991, בעיקר הודות למאמציה של CCHR, הFDA- קיים שימועים לגבי התרופה האנטי דיכאונית פרוזק, שבהם עשרות צרכנים העידו שהתרופה הפכה אותם מאנשים שהיו ללא היסטוריה קודמת של אלימות, לבעלי נטיות אובדניות ורצחניות. עקב אינטרסים כלכליים של חברי המינהל האמריקאי למזון ותרופות, לא ננקטה שום פעולה כדי להגן על הציבור במשך 13 שנים, אלא רק אחרי ש-CCHR ניהלה קמפיין בן יותר מעשור לחשוף את הסכנות של סמים אלה. לבסוף הוציא ה-FDA (תחת לחץ מהקונגרס) את האזהרות החמורות ביותר על תרופות אנטי דיכאוניות כתרופות שעלולות לגרום למחשבות ולפעולות אובדניות בבני 18 ומטה. אזהרה זו הורחבה אחר כך לגיל 24.
 • ב-2007, בעבודתה עם חושפי שחיתות, הורים וגופי צרכנות, CCHR עזרה להבטיח שיהיה כתוב בחוק של ה-FDA שחובה לציין בכל הפרסומות של חברות התרופות שהצרכנים צריכים לדווח על כל תופעת לוואי ישירות ל-FDA. עם פרסום המודעות הראשונות, המספר של הדו"חות על תופעות לוואי גדל ב-33 אחוזים.

הגנה על זכויות אדם

 • CCHR צילמה ואח"כ חשפה מחנות עבודה פסיכיאטריים סודיים בדרום אפריקה, שבהם עשרות אלפי אפריקאים נכלאו בניגוד לרצונם בשנות ה-70 וה-80 במכרות נטושים, סוממו וקיבלו שוקים חשמליים ללא הרדמה. ממשלת האפרטהייד הגיבה ב-1976 על ידי איסור הצילומים והפצתם או הפצת כל מידע לגבי מוסדות פסיכיאטריים, כשבאותה נקודה CCHR הביאה לחקירה של ארגון הבריאות העולמי שאיששה את טענותיה של CCHR. כשהאפרטהייד הסתיים, CCHR הציגה עדויות בכתב ובעל פה בפני ה-'ועדה הדרום אפריקאית של אמת ואיחוד' שחקרה את פשעי האפרטהייד והביאה לחקירה ממשלתית על גזענות פסיכיאטרית. הממשלה ביטלה את האיסור על חשיפת מידע לגבי התעללות פסיכיאטרית.
 • CCHR בגרמניה ניהלה מחקר מקיף שהוכיח מעל לכל ספק שהפסיכיאטרים המובילים בגרמניה סיפקו את התיאוריה, וכן את הסיבות "המדעיות" לממשלה הנאצית לחסל את "החיים של אלו שלא זכאים לחיות". המתת חסד נוסתה בהתחלה במוסדות פסיכיאטריים לפני שהיא יוצאה למחנות הריכוז. פסיכיאטרים נאצים רבים נמלטו מהעמדה לדין במשפטי נירנברג והמשיכו לעסוק במקצועם אחרי המלחמה. ב-1995 CCHR פרסמה את הספר הנודע 'פסיכיאטרים: האנשים מאחורי היטלר'. 4 שנים מאוחר יותר, האגודה הפסיכיאטרית הגרמנית הוציאה דו"ח שמאשר שפסיכיאטרים היו "הפעילים והאחראיים העיקריים לארגונים השונים של המתות חסד. הם הדריכו וניהלו את מערכות המתות החסד השונות". הם "עקבו ופיקחו על המיון של אלו שבחרו להרוג אותם".
 • CCHR חקרה ביסודיות טיהור אתני בבוסניה וקוסובו, ודיווחה את ממצאיה לבית המשפט לפשעי מלחמה של האו"ם בהאג ולמועצת אירופה. היא חשפה שרעיונות פסיכיאטריים של טוהר הגזע וטיהור אתני היו מאחורי העימות, במיוחד עבודותיו של גובן רסקוביץ, המייסד של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ורדובן קרדזיק, מנהיג מלחמה – שניהם פסיכיאטרים. ב-1999, חברים במועצת אירופה הוציאו החלטה שהכירה בכך שפסיכיאטרים היו הארכיטקטים של הטיהור האתני ועודדו את חברי מועצה "ללמוד את החומרים שנאספו ונחקרו על ידי המשרד הצרפתי של CCHR". כשקרדזיק נלכד ב-2008, דווח בצורה נרחבת שרעיון הטיהור האתני של קרדזיק נבע מהרקע הפסיכיאטרי שלו.
 • ביחד עם נציגים וחברים בפרלמנט האיטלקי, CCHR איטליה בחנה בתי חולים שהיו עם תנאים הדומים למחנות ריכוז. הסגל גנב כספים מהמימון הממשלתי בעוד שהחולים הושארו ערומים ורעבים. הממשלה הגיבה לראיות, והוציאה חוק שהורה על סגירתם של 97 בתי חולים פסיכיאטרים. החולים המוזנחים והפגועים הועברו למוסדות אנושיים, רבים מהם למדו לקרוא, לכתוב ולדאוג לעצמם בפעם הראשונה מזה 30 שנה. CCHR קיבלה מדליית ראש עיר על מאמציה ההומניטריים.

חושפים התעללות פסיכיאטרית נפשעת

CCHR ניהלה קמפיין בלתי מתפשר לעשיית צדק עם העוסקים במקצוע שאנסו או ניצלו מינית את המטופלים שלהם, אך התחבאו מאחורי התפקידים שלהם כמרפאים על מנת להקטין את פשעיהם. להלן מדגם של אמצעי הזהירות שהושגו בעת הגנה על מטופלים מפני התעללות מינית והונאה:

 • נחקקו לפחות 25 חוקים המגדירים פשעי מין המבוצעים על ידי פסיכיאטרים ופסיכולוגים בארה"ב, אוסטרליה, גרמניה, שבדיה וישראל. החוק מגדיר קיום יחסי מין בין מטפל ומטופל כתקיפה מינית או אונס. מאות פסיכיאטרים הורשעו ונכלאו.
 • חקירת CCHR הובילה לחקירת רשת פרטית גדולה של בתי חולים פסיכיאטרים בארה"ב שכללה 14 חקירות של המדינה וחקירות פדרליות על הונאה והתעללות בחולים. לפני סגירתה, הרשת שילמה מיליארד דולר בקנסות פליליים ואזרחיים. בעקבות זאת נחקקו חוקים שמוציאים מחוץ לחוק את העיסוק של "לכידת מטופלים" על מנת לאתר אנשים עם ביטוח טוב כדי לאשפז אותם בכפייה ולחלוב את הביטוח שלהם עד תום.
 • בעקבות זאת נחקרו הרבה בתי חולים למטרת רווח. ב-2003, רשויות פדרליות ורשויות של המדינה ביצעו חקירה פלילית של 80% מבתי החולים הפסיכיאטריים הפרטיים בארה"ב, חקירה שהובילה לקנסות אזרחיים ופליליים בגובה של 2.1 מיליארד דולר.
הורדות