המשבר האמיתי בתחום בריאות הנפש היום

עד כמה אנחנו צריכים להיות מודאגים בקשר לדיווחים שמחלות נפש הפכו למגפה שפוגעת באחד מכל ארבעה אנשים היום? לפי המקור של הדיווחים המדאיגים האלה — תעשיית הפסיכיאטריה — מחלות הנפש מאיימות לבלוע את כולנו וניתן לעצור אותן רק אם יוגדל התקציב מיד ובאופן משמעותי. הם מזהירים מההשפעות ההרסניות של עצירת תקציבים. מה שהפסיכיאטרים לעולם לא מזהירים מפניו, הוא ששיטת האבחונים עצמה שמשמשת כדי להסיק את הסטטיסטיקה המדאיגה הזאת — 'המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות-(DSM-IV)' שלהם והמקבילה שלו, החלק לגבי הפרעות נפשיות ב-'סיווג הבין-לאומי של מחלות'(ICD-10) — נמצאים תחת התקפה על חוסר הסמכות המדעית שלהם וחוסר המהימנות שלהם ועל הדגש הכמעט בלעדי שהם שמים על טיפול בתרופות פסיכוטרופיות.

פרופסור הרב קוצ'ינס מהאוניברסיטה הממשלתית בסקרמנטו שבקליפורניה, ופרופסור סטיוארט א. קירק מאוניברסיטת ניו-יורק, המחברים של מספר ספרים שמתארים את הליקויים שב-DSM, מזהירים, "אכן יש אשליות רבות בקשר ל-DSM ורצון עז מאוד אצל המפתחים שלו להאמין שהחלומות שלהם למצוינות ושימושיות מדעית התגשמו..."

'הגלולה המרה" היא שה-DSM "ניסה בחוסר הצלחה להפוך יותר מדי בעיות אנושיות לבעיות רפואיות".

פרופסור אדוארד שורטר, מחבר הספר 'ההיסטוריה של פסיכיאטריה', הצהיר, "במקום לצאת לעולם חדש מופלא של מדע, נראה שהפסיכיאטריה עם ה-DSM IV שלה הולכת אל עבר המדבר".

ניסחנו את הדו"ח הזה ואת ההמלצות שלו עבור האחראים על ההחלטות בדבר המימון והגורל של התוכניות בתחום בריאות הנפש וכיסוי מטעם חברות הביטוח, לרבות מחוקקים ומחליטי החלטות אחרים הממונים על המשימה של הגנה על הבריאות, הרווחה והביטחון של אזרחיהם.

התוצאות של ההסתמכות הנרחבת של פסיכיאטרים על ה-DSM, עם רשימת המחלות שלו שלא מפסיקה להתארך, רשימות מחלות שלכל מחלה בה ניתן לרשום באופן חוקי תרופה פסיכיאטרית, כוללות את הסטטיסטיקות המזעזעות הבאות:

  • עשרים מיליון תלמידי בית ספר ברחבי העולם מאובחנים כעת כבעלי הפרעות נפשיות ונרשמים להם ממריצים דמויי-קוקאין ונוגדי-דיכאון חזקים בתור טיפול.
  • השימוש והשימוש לרעה בתרופות פסיכיאטריות מרקיע בכל העולם: למעלה מ-100 מיליון מרשמים לנוגדי-דיכאון בלבד נכתבו בשנת 2002, בעלות של 19.5 מיליארד דולר (15.9 מיליארד יורו).
  • אחד מכל שבעה מרשמים בצרפת כולל סם פסיכוטרופי, ולמעלה מ-50 אחוז מהמובטלים — 1.8 מיליון איש — לוקחים סמים פסיכוטרופיים.
  • בינתיים, התקציב הבין-לאומי לבריאות הנפש, שנדחף על-ידי סטטיסטיקות מתחום בריאות הנפש אשר נלקחות מה-DSM, הרקיע שחקים בעשור האחרון.
  • בארצות-הברית, תקציב בריאות הנפש הרקיע מ-33 מיליארד דולר (29.7 מיליארד יורו) ב-1994, ליותר מ-80 מיליארד דולר (72 מיליארד יורו) כיום.
  • הכספים שמושקעים בשוויץ בתחום בריאות הנפש עלו מ-73.5 מיליון דולר (65 מיליון יורו) ב-1988, ללמעלה מ-184.8 מיליון דולר (165 מיליון יורו) בתוך תקופה של עשר שנים.
  • גרמניה משקיעה כיום למעלה מ-2.6 מיליארד דולר (2.34 מיליארד יורו) בשנה על "בריאות הנפש".
  • בצרפת, עלויות בריאות הנפש הרקיעו שחקים, ותרמו לגירעון המדינה ב-400 מיליון דולר (361 מיליון יורו).

למרות שהעלויות נמצאות בשיאן, המדינות עומדות כרגע מול רמות גוברות של אלימות כלפי ילדים, התאבדויות, שימוש בסמים, אלימות ופשע — בעיות אמיתיות ביותר שהתעשייה הפסיכיאטרית לא יכולה לזהות את הגורמים להן וגם לא את הפתרונות להן. לכן, זה בטוח להניח שהפחתה במימון של התוכניות הפסיכיאטריות לא יגרום להתדרדרות בריאות הנפש. פחות מימון לעיסוקים פסיכיאטריים מזיקים ישפר, למעשה, את מצבה של בריאות הנפש.

הראיות המוצגות כאן הושגו מרופאים, עורכי דין, שופטים, הורים ופעילים אחרים בתחום בריאות הנפש או בתחומים קרובים. הקונצזוס של מומחים אלה הוא שהיוזמות הפסיכיאטריות, אשר מבוססות על ה-DSM, כמו הרחבת חוקי האשפוז הכפוי והרחבת מה שהם מכנים תוכניות לבריאות נפשית בקהילה, הן מזיקות לחברה מבחינה אנושית וכלכלית. אותו הדבר חל על תוכניות כמו סריקת ילדים קטנים בבתי ספר למציאת הפרעות נפשיות (screening).

הטענה שרק המימון הגובר ירפא את בעיות הפסיכיאטריה, אינה נכונה. תחומי מומחיות שמבוססים על טענות מדעיות מתבקשים באופן שגרתי לספק הוכחה אמפירית על מנת לתמוך בתיאוריות שלהם. כאשר המרכזים לשליטה במחלות מקבלים כספים על מנת להילחם במחלה מסוכנת, הכספים מביאים לגילוי של גורם ביולוגי ולפיתוח של תרופה. מבחנים ביולוגיים קיימים כדי לקבוע את הנוכחות של רוב המחלות בגוף, או את היעדרן. בשעה שלאנשים יכולים להיות קשיים נפשיים חמורים, לפסיכיאטריה אין מבחן אובייקטיבי וגופני על מנת לאשר את הנוכחות של מחלות נפש. האבחון הוא סובייקטיבי לחלוטין.

האתגרים הקריטיים הרבים שניצבים מול החברות כיום, משקפים את הצורך החיוני בחיזוק אנשים באמצעות אלטרנטיבות מעשיות, בנות-קיימא ואנושיות במקום האופציות הפסיכיאטריות המזיקות. אנו מזמינים אותך לבדוק בעצמך את האלטרנטיבות שכללנו. אנו מגישים בכבוד את המידע שבדו"ח זה לשיקולך, כך שתוכל להסיק את המסקנות שלך לגבי מצב בריאות הנפש והיכולת של פסיכיאטריה, או חוסר היכולת שלה, לתרום לפתרונו.

ד"ר רוהיט עדי

ד"ר מארי ג'ו פגל

ד"ר ג'וליאן וויטקר

ד"ר אנטוני פ. אורבנק

הורדות