יצירת גזענות: הבגידה של פסיכיאטריה

האם הגזענות קיימת היום?

בארצות-הברית, ילדים אפרו-אמריקנים והיספנים בבתי-ספר במחוזות לבנים ברובם, מסווגים כ-"בעלי לקויות למידה" לעתים קרובות יותר מאשר לבנים. הדבר מוביל למיליוני ילדי מיעוטים שהופכים אותם למכורים לתרופות מרשם משנות-חשיבה -- חלקן חזקות יותר מאשר קוקאין - על מנת "לטפל" ב-"הפרעה הנפשית" שלהם. ולמרות זאת, עם הדרכת קריאה בשלב מוקדם, ניתן להוריד את מספר התלמידים שמסווגים כך עד 70 אחוז.

אפרו-אמריקנים והיספנים הם בעלי ייצוג משמעותי גם בבתי הכלא בארה"ב.

בבריטניה, לשחורים יש סיכוי גדול פי עשר להיות מאובחנים כ-"סכיזופרנים", וסיכוי גדול יותר לקבל תרופות מרשם ולקבל מינונים גבוהים יותר של תרופות פסיכוטרופיות חזקות (משנות-חשיבה). יש להם גם סיכוי גדול יותר לקבל טיפול של שוקים חשמליים (מעל 400 וולט של חשמל צורב שעובר דרך המוח על מנת לשלוט בהתנהגות האדם או לשנות אותה), ולהיות נתונים לריסונים פיזיים וכימיים.

ברחבי העולם, קבוצות מיעוטים גזעיים ממשיכות לספוג התקפות. ההשפעות הן ברורות: עוני, משפחות הרוסות, בני נוער הרוסים ואפילו רצח עם (השמדה מכוונת של גזע או תרבות). לא משנה עד כמה קולניות התחינות או עד כמה כנים המאמצים של מנהיגי הדת שלנו, של הפוליטיקאים שלנו ושל המורים שלנו, נראה שהגזענות פשוט ממשיכה להתקיים.

כן, הגזענות ממשיכה להתקיים. אבל למה? במקום להיאבק בחוסר הצלחה עם התשובה לשאלה הזאת, יש שאלה טובה יותר שצריך לשאול. מי?

האמת היא שאנחנו לא נבין לגמרי את הגזענות עד שנזהה ששתי קבוצות שהן מאוד לא חשודות, מעודדות בפועל במרמה ובצורה מוליכת שולל את הגזענות ברחבי העולם. המורשת של הקבוצות האלה כוללת טרגדיות בקנה מידה כל-כך גדול, כמו השואה שחוללו הנאצים, האפרטהייד בדרום אפריקה והיום, הפיכת מיליוני תלמידי בית-ספר לנכים באופן נרחב, באמצעות תרופות מזיקות וממכרות. הקבוצות האלה הן פסיכיאטריה ופסיכולוגיה.

ב-1983, דו"ח של 'ארגון הבריאות העולמי' הצהיר, "... באף תחום רפואי בדרום אפריקה הבוז כלפי האדם, שאותו מפתחת הגזענות, מגולם בצורה תמציתית יותר מאשר בפסיכיאטריה".

פרופסור לפסיכיאטריה קהילתית, ד"ר ס"פ סשידארן הצהיר, "פסיכיאטריה התקרבה במידה הרבה ביותר למשטרה... במנהגי הרדיפה שלה ובנהלים שלה אשר... מפלים קבוצות אתניות שמהוות מיעוט בבריטניה".

ד"ר קארן וורן ופרופסור פול בוייל מאוניברסיטת סנט אנדרוז, סקוטלנד, הסיקו שתפקיד הגזענות המדעית בפסיכיאטריה ברחבי אירופה מבוסס כהלכה באופן היסטורי, וממשיך בימינו.

מאז 1969, CCHR עבדה בתחום זכויות האדם וברפורמת בריאות הנפש, וחקרה את ההשפעה הגזענית של מקצועות "בריאות הנפש" על השואה שחוללו הנאצים, על האפרטהייד, על התקיפה התרבותית של העם האבוריג'יני באוסטרליה, על המאורים מניו-זילנד, על האינדיאנים ילידי אמריקה,ועל האפליה הנוכחית נגד שחורים ברחבי העולם.

האידיאולוגיות הגזעניות של פסיכיאטריה ופסיכולוגיה ממשיכות להצית את אש הגזענות באופן מקומי ובין-לאומי עד היום.

מטרתו של דו"ח זה היא להעלות את המודעות בקרב אנשים לגבי ההשפעה המזיקה הזאת. לא רק שניתן לנצח את הגזענות, אלא שחייבים לעשות זאת, אם האדם רוצה לחיות בהרמוניה אמיתית.

שלך,


ג'אן איסטגייט, נשיאת ועדת האזרחים הבינלאומית לזכויות אדם

הורדות