מבט על חמישים שנות הישגים

מחאה של CCHR בסקוטלנד
ג'אן איסטגייט, הכומר פרד שו והכומר אלפרדי ג׳ונסון עם הבישוף דזמונד טוטו בדרום-אפריקה
CCHR חושפת טיפול בשינה עמוקה
מחאה של CCHR בסקוטלנד (למעלה); ג'אן איסטגייט, הכומר פרד שו והכומר אלפרדי ג׳ונסון עם הבישוף דזמונד טוטו בדרום-אפריקה (למטה מימין); CCHR חושפת טיפול בשינה עמוקה (למטה משמאל).
כדי לתת מושג על העבודה ש-CCHR עושה, אנחנו מסתכלים על כמה מההישגים הרבים של CCHR ב-50 שנותיה הראשונות.

אחרי הקמתה ב-1969, מקרה התביעה הראשון של CCHR של התעללות היה הפליט ההונגרי ויקטור גִיוֹרִי שאושפז בכפייה בבית-החולים האברפורד בפנסילבניה אחרי שפסיכיאטרים אבחנו את "המלמול חסר הפשר שלו" בתור "סכיזופרניה". הוא סומם וקיבל הלם חשמלי נגד רצונו. CCHR הגישה צו של הביאס קורפוס (הבאה בפני בית-משפט להצדקת מעצר), ד"ר סאס העיד שה-"מלמול" של גיורי היה שהוא דיבר הונגרית ו-CCHR הבטיחה את שחרורו של גיורי מבית-החולים.

בדרום-אפריקה של האפרטהייד בשנות ה-70, CCHR חשפה פסיכיאטרים שכלאו 10,000 שחורים, השתמשו בהם ככוח עבדים ונתנו להם הלם חשמלי ללא הרדמה. CCHR דיווחה עליהם לארגון הבריאות העולמי, שחקר את המחנות ופרסם דו"ח ב-1983 שאמר: "בשום תחום רפואי אחר ... הבוז כלפי האדם, שטופח באמצעות גזענות, לא הוצג בצורה מדויקת יותר מאשר בפסיכיאטריה".

אחרי נפילת האפרטהייד, CCHR השיגה חקירה לאומית על הגזענות הפסיכיאטרית והציגה עדות לוועדה לאמת ופיוס של דרום-אפריקה עם היסטוריה של מחקרים של בריאות הנפש שעזרו לבצר ולהנציח את האפרטהייד ותפקידה של הפסיכיאטריה בהתעללות של האפרטהייד.

במשך עשר שנים, CCHR חקרה וחשפה את ה-'טיפול בשינה עמוקה' (DST) בבית-החולים הפסיכיאטרי הפרטי של צ'למספורד בסידני, אוסטרליה. הם גרמו למטופלים לאובדן הכרה עם תרופות והלם חשמלי כל יום – 48 מתו. התוצאה היתה איסור על הנוהל והעמדה לדין פלילי של פסיכיאטרים שמשתמשים ב-DST.

אחרי ש-CCHR חשפה תנאים אל-אנושיים במוסדות לחולי נפש באיטליה, 97 נסגרו והמטופלים ניצלו.

ב-1991, CCHR עזרה להשיג שימועים של ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) על נוגדי דיכאון ומעורבותם בתגובות אובדניות ורצחניות אצל משתמשים. ה-FDA פרסם אזהרת קופסה שחורה חמורה שהתרופות האלה יכולות לגרום למחשבות ולפעולות אובדניות אצל בני 24 וצעירים יותר.

ב-2004, CCHR היתה בין אלה שהשיגו חוק מניעה בארה"ב למען 'בטיחות במתן תרופות לילדים' שאסר על בתי-ספר להכריח ילדי בית-ספר לקחת תרופות פסיכוטרופיות במרשם כתנאי לחינוך שלהם.

בגרמניה, CCHR חקרה וחשפה את התפקיד של פסיכיאטרים בהמתת חסד ובשואה. ב-2010, ד״ר פרנק שניידר, נשיא איגוד הפסיכיאטריה, הפסיכותרפיה והפסיכוסומאטיקים הגרמני, כתב התנצלות והודה שפסיכיאטרים גרמנים "שיקרו למטופלים שלהם ולמשפחותיהם ורימו אותם. הם הכריחו אותם לעבור עיקור, ארגנו את הריגתם ואף ביצעו את ההריגה בעצמם. הם גם רצחו ילדים וגרמו להם פיגור שכלי ביותר מ-30 בתי-חולים פסיכיאטריים ובתי-חולים לילדים".

"בשום תחום רפואי אחר ... הבוז כלפי האדם, שטופח באמצעות גזענות, לא הוצג בצורה מדויקת יותר מאשר בפסיכיאטריה."

ב-2018, אחרי ש-CCHR עבדה במשך שנים עם האו"ם במאמץ לאסור את השימוש בכפייה בפסיכיאטריה, מועצת האו"ם לזכויות האדם פרסמה החלטה שכללה את העובדה ש-"קווי מדיניות שמתירים את השימוש בכפייה ובהתערבויות בכפייה ... מבוטלים" וש-"מדינות צריכות לנסח מחדש ולהכיר בכך שהעיסוקים האלו מהווים עינויים״.

במשך 30 השנים האחרונות, CCHR חקרה הונאה פסיכיאטרית כגון חיוב על ההתעללות המינית שלהם במטופלים בתור "טיפול". CCHR עזרה להבטיח 28 חוקים שמגדירים את ההתעללות המינית במטופלים מצד אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בתור עבירה פלילית שדינה מאסר.

כמעט 200 חוקים ואינספור תקנות שמגינות על זכויות האדם בתחום בריאות הנפש מהוות עדות ללהט ולהתמדה של החברים, השותפים והתומכים של CCHR.


שים קץ להתעללות

בתור כלב שמירה של תחום בריאות הנפש ללא כוונת רווח, CCHR סומכת על חברויות ותרומות כדי להוציא לפועל את שליחותה לבער הפרות של זכויות האדם בידי הפסיכיאטרים ולנקות את תחום בריאות הנפש. כדי להיות חלק מהתנועה הגדולה ביותר בעולם לשינוי בריאות הנפש, הצטרף לקבוצה שעזרה לחוקק מעל 180 חוקים להגנה על אזרחים מפני עיסוקים פסיכיאטריים מזיקים.

הורדות